blog, Receta

Supe me panxhar

Kjo eshte ajo supa qe une do haja cdo dite dhe nuk do merzitesha 😍😍😍 Njesoj si mua, edhe Amara e ka shume qejf. Receten e keni ketu ⬇️ Supe me panxhar, kos dhe arra

Per 4 persona – 1 kg panxhar
– 2 qepe te kuqe
– 2 luge vaj ulliri
– 4 karrota
– 1 luge caji piper i kuq (jo djeges)
– 1 luge gjelle kumin
– 1 luge gjelle uthull – 1.2 litra lenge perimesh (vegete)
– 1 luge gjelle susam
– 40 gr arra
– 4 luge gjelle kos

Pergatitja

Hedhim nje luge vaj, e leme sa te nxehet dhe shtojme qepet, panxharin e prere ne feta, karrotat e prere ne feta, kripe dhe gjithe erezat. I perziejme per disa minuta dhe shtojme uthullen. Vazhdojme t’i perziejme serish disa minuta dhe shtojme lengun e perimeve. I leme te ziejne per 45-60 minuta.
Nderkohe ne nje tigan shtojme lugen tjeter te vajit dhe hedhim arrat (te coptuara, por jo te therrmuara), shtojme pak kripe dhe kumin dhe i kaverdisim, derisa arrat te marrim nje ngjyre kafe.
Kur e heqim supen nga zjarri e hedhim ne blender (ose edhe me blender dore) derisa te behet nje mase e trashe. E ndajme neper pjata, i hedhim nje luge gjelle kos. Shtojme siper arrat dhe c’te hani 😍😍😍 Shendetshem dhe shijshem 🤤🤤

Leave a Reply