blog, Receta

Hamburger me patate të ëmbël

Para dy ditësh më kishte vajtur mendja keq për një hamburger. Po keq fare aman. Kështu që improvizova dhe përgatita një hamburger në kushte shtëpia, që ishte jo vetëm super i shijshëm, por mbi të gjitha i shëndetshëm, por dhe pa shumë kalori.

Përbërësit për një hamburger

– Gjysmë patate e ëmbël

– 1 qofte për hamburger, ose qofte shtëpie

– Cerek avocado

– 1 lugë kos

– 1 fletë sallatë jeshile

– Qepë e kuq

– 1 thelpi hudhër

– Kripë, piper

– Gjysmë patëllxhani

Përgatitja

Presim pataten e ëmbël në dy copa rrethore (si forma e bukës së hamburgerit) dhe i vendosim në një tavë. Në të njëjtën tavë vendosim edhe patëllxhanin, të cilin e presim në rripa të hollë.I fusim në furrë dhe I lëmë për 25-30 minuta. Nëse nuk e kemi të përgatitur që më parë, vendosim qoften në një tigan me një lugë caji vaj ulliri. I hedhim kripe dhe piper. E lëmë për 5-6 minuta nga secila anë. Gjatë kësaj kohe përgatisimin salcën. Në një tas hedhim avocado dhe e shtypim me pirunë, I shtojmë kosin dhe hudhrën dhe I përziejmë së bashku. Kur patatet të jenë pjekur I heqim nga furra. Vendosim qoften mbi njërën prej patateve. E lyejmë sipër me salcën. Vendosim sallatën jeshile dhe sipër saj qepën. E mbyllim hamburgerin me pjesën tjetër të patates. E shoqërojmë anash me patëllxhanat e pjekur. Ju bëftë mirë.

Lini një Përgjigje