“Kasatë” me tërshërë dhe bajame

‘- 10 gram bajam (ose miell bajame)

– 20 gr tershere (ose miell tërshëre)

– 1 lugë caji gjalp bajame

– 1 lugë gjelle kos

– 2 lugë gjelle qumësht (bajame, soje, tërshëre, ose lope pa yndyrë)

– ½ karrotë

Përgatitja

Hedhim në kombinat gjithë përbërësit përvec karrotës dhe I përziejmë derisa të bëhet një masë homogjene. Më pas shtojmë karrotën e qëruar dhe vazhdojmë e përziejmë për disa sekonda të tjera. Masën e krijuar e vendosim në një tavë (ku kemi shtruar një letër më parë) dhe e fusim në frigorifer (ngrirjë) ku e lëmë për dy orë.

Shporta
Identifikohu

S'keni ende një llogari?

Llogaria ime