blog, Receta

Qofte me fasule

– 150 gr fasule të kuqe, ose të zeza (të gatshme)

– 1 spec I kuq

– ½ qepë

– 2 thelpinj hudhër

– 1 vezë 1

– lugë gjelle bukë e therrmuar (peksimadhe)

– rigon

– krip

– piper

– majdanoz

Përgatitja

Hedhim në kombiant fasulet dhe specin dhe I lëmë për disa sekonda të coptohen, por jo aq sa të bëhen pure. Masën e krijuar e vendosim në një pjatë dhe shtojmë qepën e coptuar, hudhrën, majdanozin, vezën, rigonin, peksimadhen, krip, piper dhe I përziejmë mirë. I japim me dorën formën e qofteve (mesatare) dhe I vendosim në furrë për t’u pjekur, për 15-20 minuta, në 180 grad.

Lini një Përgjigje