blog, Receta

Rizoto me qiqra dhe shparguj

– 30 gr oriz integral

– 100 gr qiqra (të gatshëm, ose t’I keni gatuar më parë)

– ½ qepë

– 1 domate

– 50 ml qumësht (sipas preferencës, unë kam përdorur kokosi)

– 8 shparguj

– 30 gr kale (ose spinaq)

– 1 lugë caji maple syrup (ose mjalt)

– 50 ml ujw ë

– Erëza sipas dëshirës

– 1 lugë caji vaj ulliri

Përgatitja

Ziejmë orizin. Në një tigan skuqim qepën për 2 minuta dhe shtojmë shpargujt e prerë në copa, si edhe erëzat. I lëmë për 5 minuta dhe shtojmë domaten e prerë në copa të vogla dhe ujin. Ndërkohë domaten e shtypim sa më shumë. E lëmë për 5 minuta të tjera dhe shtojmë qiqrat, spinaqin, shurupin e panjës (ose mjaltin) si dhe qumshtin. I lëmë edhe 3-4 minuta dhe I heqim nga zjarri. I shtojmë mbi oriz.

Lini një Përgjigje