blog, Receta

Supë me thjerrza dhe karrotë

– 50 gr thjerrza

– 1 lugë e gjysmë (gjelle) me gjalp kikiriku

– ½ lugë gjelle vaj ulliri

– 2 karrota

– ½ qepe

– 1 lugë caji curry

– ½ lugë caji piper I zi

– 1 majë luge caji me krip

– 300 ml uje

– Majdanoz

Përgatitja

Nxehim vajin dhe hedhim qepën, hudhrën dhe erëzat. I lëmë disa minuta, derisa të marrin ngjyrë. Shtojmë karrotat, thjerrzat, gjalpin e kikirikut dhe ujin. I lëmë për 15-20 minuta në zjarr. Pasi I heqim, I hedhim në blendër ku I frulojmë. Pasi e kemi hedhur supën në pjatë, i shtojmë majdanozin.

Lini një Përgjigje